czwartek, 11 czerwca 2015

Icchak Kacenelson



 ur. 1 lipca w Koreliczach, zm. 1 maja 1944 w Auchwitz. Syn Hindy z Dawidsonów i Jakuba Beniamina Kacenelsona – nauczyciela i pisarza. Był starszym bratem pedagoga, Berla Kacenelson.

 

Był to żydowski poeta i dramaturg tworzący w języku jidysz oraz hebrajskim, pedagog i tłumacz. Autor jednego z najsłynniejszych poematów- „Pieśń o zamordowanym narodzie żydowskim”.

 

Icchak Kacenelson, fot. ŻIH, [dostęp:11.06.15r.] http://culture.pl/pl/tworca/icchak-kacenelson
 
Debiutował w 1904. W okresie przedwojennym założył hebrajskie przedszkole, szkolę powszechną oraz gimnazjum w Łodzi. W tym czasie stworzył on wiele utworów- pieśni, baśnie i utwory sceniczne- wszystkie skierowane dla dzieci i młodzieży, zebrane następnie i wydane w roku 1938.
 
Gdy w 1939 roku Łódź została zajęta przez niemieckie wojsko, poeta zdecydował się na ucieczkę do Warszawy, tam znalazł się w getcie warszawskim, skąd deportowano jego żonę, Chanę oraz dwóch synów, Bencjona i Jomela do obozu zagłady w Treblince (tam też zginęli w 1942 roku). Następnie dołączył do grupy bojowej ŻOB, z którą uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim. W 1943 roku, otrzymał paszport i wyjechał wraz z najstarszym synem Cwi do obozu internowania w Vittel we Francji. Później zostali oni przewiezieni do obozu przejściowego w Drancy a następnie do obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, gdzie tego samego dnia trafili do komory gazowej.
 

Najwybitniejsze dzieła Kacenelsona:

  • hebrajski poemat dramatyczny Ha-Nawi (1922)
  • powstały w obozie w Vittel poemat w jidysz Dos lid fun ojsgehargetn jidiszn fołk (Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie) – świadectwo zagłady spisane przez jej świadka i ofiarę, przetłumaczone na język polski w 1986 r. Poemat powstawał przez dziesięć miesięcy, został ukryty w butelce i zakopany w ziemi.




Fragment manuskryptu utworu "Pieśń o zamordowanym narodzie żydowskim", fot. Ghetto Fighters House Archive.
[dostęp:10.06.2015]  http://culture.pl/pl/tworca/icchak-kacenelson,


Do dziś możemy znaleźć pozostałości po Ichhaku Kacenelosonie. W Warszawie przy ulicy Stawki istnieje jeden z kamiennych bloków Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów który upamiętnia poetę. Natomiast w Izraelu jest Muzeum Bojowników Getta w kibucu Lochameh HaGeta'ot nazwane na jego cześć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz