środa, 10 czerwca 2015

TEATR ARARAT



TEATR ARARAT

אררט תיאטרון


 

Stworzony w 1927 roku Łódzki Żydowski Rewiowo-Kameralny Teatr Ararat został przekształcony z istniejącego wcześniej w Łodzi studia aktorskiego. Miał nawiązywać do rewiowych teatrów Qui Pro Quo i Azazel.


Założony został przez Markusa Brodersona, jednego z członków grupy JUNG IDYSZ i jego przyjaciół.

W pierwszym spektaklu, który odbył się 25 października 1927 roku przy ul. Zachodniej, pokazano składankę skeczów, piosenek i recytacji. Pokaz okazał się wielkim sukcesem.
Był to teatr zdecydowanie łódzki, nie tylko biorąc pod uwagę skład kierownictwa i zespołu, ale również zważając na fakt, że do programu występów włączane były zazwyczaj „numery” specyficznie łódzkie.

Zespół występował w charakterystycznej dla Łodzi śpiewanej odmianie dialektu jidysz.
Gwoździem każdego spektaklu były występy pary komikó : Dżigana i Szumachera, które komentowały zmieniającą się sytuację polskich Żydów w przededniu II wojny światowej.
Ararat grał w różnych miejscach Łodzi. Występował na różnych scenach, jak również w kawiarniach.

Obecnie teatr został reaktywowany dzięki połączeniu Teatru Żydowskiego w Łodzi z Dolnośląskim Teatrem Żydowskim we Wrocławiu, nosi on nazwę Teatru Żydowskiego  im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.  


Zdjęcia pochodzą ze strony Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich [dostęp]: http://www.teatr-zydowski.art.pl/


Połączenie obu grup nastąpiło w 1950 roku, początkowy teatr działał w obu wymienionych miastach, a także dawał gościnne występy w całej Polsce. W 1955 za sprawą Idy Kamińskiej teatr przeniósł się do Warszawy, na ulicę Królewską 13 (budynek współcześnie nie istnieje). Na tle wydarzeń marcowych 1968 roku znaczna część zespołu wraz z Idą Kamińską opuściła Warszawę. W ciągu lat teatr jedynie trzykrotnie zmieniał dyrektorów. W 1968 był nim przez rok Juliusz Berger. W 1969 roku do dyrektorem  został Szymon Szurmiej, funkcję sprawował do 2014 roku.  Kolejnym dyrektorem teatru została Gołda Tencer, która sprawuję funkcję obecnie.
 
Teatr został przeniesiony na plac Grzybowski w 1970 roku gdzie działa do dziś (w nowym budynku ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz